درباره کتابخانه

  کتابخانه دانشکده پزشکی در سال 1385 با پی گیریهای به عمل آمده از سوی مسئولین امر و ضرورت وجود یک کتابخانه تخصصی، در محل پردیس دانشکده تأسیس و با نام  کتابخانه زهراوی از مهر ماه سال 1386 رسماً فعالیت خود را آغاز نمود . مساحت ساختمان کتابخانه حدود 400 مترمربع است و دارای 2 سالن مجزای مطالعه خواهران و برادران با  گنجایش 80 نفر دانشجو و نیز میز امانت ، مخازن کتب فارسی  و لاتین ، بخش مرجع ، مخازن نشریات ادواری فارسی و لاتین و خدمات زیراکس می باشد.
  اهداف
  ·        گردآوری و نگهداری و سازماندهی مواد و منابع به منظور بهره گیری در امر آموزش و پژوهش                                            ·        همکاری با سایر کتابخانه های دانشگاه
  قوانین

  ♣ دانشجویان و کادر هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل می توانند با ارائه کارت عضویت از خدمات کتابخانه دانشکده پزشکی بهره مند گردند به استثنای دانشجویان سایر دانشگاهها  که با ارائه معرفی نامه و کارت شناسایی معتبر قادرخواهند بود از خدمات کتابخانه تنها در محل کتابخانه استفاده نمایند.

  ♣ کتاب فقط به صاحب کارت امانت داده می شود.
  ♣ کارکنان رسمی در هر یک از واحدهای دانشگاه علوم پزشکی بابل با داشتن معرفینامه از واحد ذیربط خود و یا موافقت مسئول واحد با ارائه کارت شناسایی معتبر می توانند از امکانات کتابخانه استفاده نمایند.
  ♣ امانت گیرندگان می توانند قبل از تاریخ بازگشت کتاب، مدت زمان کتاب خود را در صورتی که کتاب مورد نظر در رزرو نباشد، به صورت حضوری تمدید نمایند.
  ♣ کتابهای مرجع و دیکشنریها در محل کتابخانه استفاده می شوند.
  تبصره: فرهنگ ها و اطلس ها به مدت یک شب در پایان وقت اداری و با کارت دانشجویی امانت داده می شود.
  ♣ مجلات در محل کتابخانه مطالعه و در صورت نیاز از مقالات مجلات می توان فتوکپی تهیه نمود.
  ♣ در صورتیکه دانشجو با توجه به اعلام مکرر کتابخانه، از عودت مواد امانتی خودداری نماید مراتب جهت هر گونه اقدام مقتضی به معاونین آموزشی دانشکده گزارش خواهد نمود.
  ♣ تا روشن شدن وضعیت موارد دیرکرد از طرف استفاده کنندگان، کتابخانه از دادن هرگونه سرویس به این افراد خودداری خواهد نمود.
  ♣ چنانچه امانت گیرنده کتابی را گم کند، باید عین کتاب را خریداری و به کتابخانه تسلیم نماید.
  ♣ چنانچه امانت گیرنده کتابی را ناقص (پارگی، بریدن صفحات، عکسها و نقشه ها یا هر فهرست دیگر کتاب) سازد باید عین کتاب را خریداری و به کتابخانه تسلیم نماید.
  تبصره: در صورتی که امانت گیرنده موفق به یافتن کتاب مورد نظر نشود می بایست معادل قیمت کتاب را به بهای روز (بنا به تورم و گرانی قیمت کتاب) و تشخیص سرپرست کتابخانه پرداخت نماید.
  در قبال مواد به امانت گرفته شده فقط شخص امانت گیرنده (عضو) در مقابل کتابخانه مسئول می باشد و در صورت بروز اشکال هیچگونه عذری پذیرفته نمی شود.
  ♣ کتابهای الکترونیکی (E-books) فقط با ارائه کارت دانشجویی و یا کارت عضویت به مدت یک شبانه روز امانت داده می شود.
  تذکر
 

♣ از دانشجویان تقاضا می گردد از خط کشیدن و رنگی نمودن خطوط کتاب و جدا کردن صفحات و پاره کردن عکسهای مندرج در کتاب های امانت گرفته شده جداً خودداری نمایند در صورت مشاهده طبق آئین نامه اقدام خواهد شد.

 

♣ هر گاه فردی بدون رعایت مقررات مربوط به امانت مواد کتابخانه اقدام به خارج نمودن آنها از کتابخانه نموده باشد بعنوان متخلف به کمیته انضباطی دانشگاه معرفی خواهد شد تا اقدامات لازم مبذول آید و تا تعیین تکلیف از سوی کمیته آن فرد از کلیه خدمات کتابخانه محروم خواهد شد.

  ♣ کلیه دانشجویان در زمان فراغت از تحصیل موظف به تسویه حساب با کتابخانه میباشند.
  مدت و تعداد کتاب در مقطع مختلف (بدلیل محدودیت منابع) به شرح زیر اعلام می گردد.
 
مقاطع تحصیلی مختلفتعداد کتابمدت اعتبار
کارشناسی315 روز
کارشناسی ارشد415 روز
دکتری515 روز
دکتری تخصصی515 روز
هیأت علمی630 روز
کارمند215 روز
  به منظور حفظ منزلت کتاب و کتابخانه، کلیه اعضاء موظف هستند در محیط کتابخانه موارد زیر را رعایت نمایند.
 -1به همراه داشتن کارت عضویت کتابخانه و کارت شناسایی معتبر به هنگام ورود به کتابخانه الزامی است.
 -2رعایت شئونات و حجاب اسلامی الزامی است حتی در سالن مطالعه خواهران که استفاده کنندگان منحصراً خواهران هستند.

  -3حفظ کامل سکوت و آرامش.                                                                                                                        

 -4عدم استعمال دخانیات.
 -5حفظ نظم و پاکیزگی کتابخانه.
 -6رعایت احترام به کارکنان کتابخانه ها.
 -7عدم استفاده از تلفن همراه در کتابخانه.
 -8مطالعه در حین قدم زدن در سالن ممنوع است.

 کارکنان کتابخانه

 
 ردیف نام نام خانوادگیمدرک تحصیلی  سمت
 1 پرویز ناصحی لیسانس مسئول کتابخانه
 2 مهری وهاب زاده لیسانس کتابدار
 3 مریم قربانی دیپلم کارمند بخش امانت
ساعات کار
 شنبه تا چهارشنبه        15/30-7/30
  بخشهای مختلف کتابخانه
     امانت -       فهرست نویسی - آماده سازی و ورود اطلاعات - مرجع - نشریات ادواری - کتب الکترونیکی - کپی برداری - سالن مطالعه
  امانت
 بالندگی و پویایی هر کتابخانه بستگی به ارائه خدمات مناسب، مستمر و روزآمد دارد. از آنجائیکه تمام فعالیتهای کتابخانه با هدف سرویس دهی به مراجعان در اسرع وقت می باشد بیشترین نمود و تبلور آن در بخش امانت کتابخانه صورت می گیرد.
 بخش امانت کتابخانه زهراوی با استفاده از نرم افزار پارس آذرخش امکان استفاده از منابع موجود را برای مراجعه کنندگان فراهم می سازد، با توجه به اینکه مخزن کتاب بصورت سیستم قفسه باز اداره می شود، کاربران می توانند شخصاً کتابهای مورد نظر خود را انتخاب ودر صورت عدم دستیابی، از ایستگاه جستجوی مجموعه کتابخانه که به همین منظور در سالن کتابخانه قرار داده شده و نهایتاً از کتابدار کمک و راهنمایی بگیرند.
  بخش امانت کتابخانه زهراوی دانشکده پزشکی با موجودی بیش از 26 هزار نسخه کتاب فارسی و لاتین آمادگی کامل جهت ارائه خدمات به مراجعین محترم را دارد.
  نشریات ادواری
  این بخش شامل نشریات فارسی و لاتین می باشد که به صورت اهدایی برای کتابخانه فرستاده می شود.
  اعضای کتابخانه می توانند در بخش نشریات، مجله مورد نظر خود را مطالعه و در صورت نیاز از مقالات دلخواه کپی تهیه نمایند. قابل ذکر است نشریات ادواری امانت داده نمی شود.
  مرجع
  کلیه اطلسها، فرهنگها و دائره المعارفها در این بخش قرار دارند و مراجعین محترم می توانند کلیه کتابهای مرجع مورد نیاز خود را با ارائه کارت دانشجویی از این بخش خارج نموده و در سالنهای مطالعه استفاده نمایند. کتابهای مرجع امانت داده نمی شوند.
  سالن مطالعه
  کتابخانه زهراوی دارای 2 سالن مطالعه مجزا برای خانم ها و آقایان، با ظرفیت هر سالن 40 نفر می باشد.
  بخش فهرست نویسی
  نظر به اهمیت فهرست نویسی و رده بندی در دستیابی آسان به منابع اطلاعاتی می توان بخش فهرست نویسی را مهمترین بخش و در واقع قلب کتابخانه به حساب آورد. در حقیقت فهرست نویسی، اطلاعات و مشخصات کتب موجود در مجموعه کتابخانه و محل نگهداری آن را به سهولت برای مطالعه و تحقیق ارائه می دهد. نظام رده بندی کتابخانه دانشکده پزشکی بر اساس رده بندی NLM می باشد که به کمک نرم افزار پارس آذرخش انجام می گیرد.
  آماده سازی و ورود اطلاعات
 بخشی از فعالیتهای کتابخانه مربوط به روند تدارک کتاب یا آماده سازی می گردد که وظایف آن عبارت است از ثبت کتب، مهر زدن، ورود اطلاعات کتب فهرستنویسی شده در کامپیوتر، تولید برچسب عطف و بارکد منابع با استفاده از نرم افزار کتابخانه و نصب آنها و ...
  کتب الکترونیکی (E-book)
کتابخانه زهراوی هم اکنون دارای 35 عنوان  E-bookمی باشد که امید آن می رود با توجه به رشد روز افزون منابع الکترونیکی ، هر ساله بر تعداد آن افزوده گردد.
  خدمات کپی برداری
  به منظور فراهم آوردن تسهیلات لازم برای ارائه سرویس مناسب به دانشجویان و اعضای کادر آموزشی و نیز پیشگیری از خروج منابع مرجع و نشریات ادواری از کتابخانه، یک دستگاه زیراکس در محلی که به همین منظور اختصاص یافته است قرار داده شده و کلیه مراجعین کپی های مورد نیاز خود را (حداکثر 10 برگ) با قیمت مناسب دریافت می نمایند.
  منابع کتابخانه
 
کتابهای فارسی20362 نسخه
کتابهای لاتین6115 نسخه
مجلات فارسی61 عنوان
مجلات لاتین60 عنوان
کتابهای مرجع246 نسخه
E-Books35 عنوان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>